Всъщност, козметичния пазар е пълен с различни масла за коса. Можем да изберем сред масла с мононенаситени, полиненаситени и наситени мазнини, както и между рафинирани или студено пресовани масла. Кои продукти са най-добрите?
Кога се разбира дали маслото за коса съдържа наситени мастни киселини, или дали е рафинирано или не? На първо място, този вид знание ще ни помогне да се погрижим по-добре за косата си. Ако даден продукт е правилно избран, той ще регенерира увредените ни косъмчета, хидратира и направи косата лъскава. На второ място, ако маслото е извлечено по правилния начин, то ще може да ускори възстановителните процеси на косата и осигури косъмчетата с подхранващи вещества. На трето място, мазнините определят начина, по който маслото прониква в косата. За илюстрация, високо порьозната коса (когато кутикулите са широко отворени) по-добре абсорбира маслата с големи молекули, докато ниско порьозната коса (кутикулите, които са плътно свързани заедно) могат да абсорбират масла, направени само от малки молекули.
По принцип, маслата за коса са разделени в три основни категории: мононенаситени, полиненаситени и наситени. Мононенаситените масла съдържат огромно количество омега 9 киселини. Те се абсорбират по-добре от полиненаситените масла, които съдържат омега 3 и омега 6 киселини. Интересно е, че наситените мазнини не са нищо повече от широко известни козметични масла. Тези продукти се абсорбират от косата доста добре. Мононенаситените масла, от своя страна, могат да бъдат намерени в масло от макадамия, масло от авокадо, масло от сладък бадем и зехтин. Полиненаситените мазнини са в лененото масло, маслото от вечерна иглика, соевото масло и маслото от тиквено семе. Когато става въпрос за наситените масла, те са разделени на козметични масла (масло от шеа, масло от манго и кока масло) и фиксирани масла (кокосово, палмово и масло от бабасу). Също е интересно, че по-горе представените категории не се отнасят за масло от нарови семена, рициново масло и масло от жожоба
Най-доброто масло за коса е това, което не е било рафинирано, но е било студено пресовано . Такъв продукт съдържа много хранителни вещества, има естествен аромат и цвят, и не включва никакви излишни добавки. Рафинираните масла нямат всички важни вещества, които биха могли да подобрят състоянието на косата. Когато едно масло не е студено пресовано, то то е просто нагрято. За съжаление, тази процедура деактивира всички витамини. Заслужава да се отбележи, че етикета ‘extra vergine’ или ‘extra virgin’, който се поставя върху бутилката показва, че маслото не е било рафинирано, а само преминало през студено пресоване.